Zamana Sahip Olamazsın | Motivasyon Atölyesi

Zamana Sahip Olamazsın

Zamana Sahip Olamazsın

Zamana Sahip Olamazsın

Hayatta yaptığımız en büyük hatalardan bir tanesi zamana sahip olduğumuzu düşünmektir. Oysa ki zaman paradan daha değerlidir ve sadece kullanımımıza sunulmuş bir hediyedir.

Ülkemizde yapılan araştırmaya göre kendi zamanını yöneten insanların sayısı oldukça az ve maalesef büyük bir çoğunluğumuz adeta sistemin esiri olmuşuz. Zamana sahip olamazsın ama onu kullanabilirsin. Onu tutamazsın ama harcayabilirsin. Ve en önemlisi de onu kaybettiğinde asla geri getiremezsin. İnsanlar hayatlarının büyük bir kısmını hedeflerine ulaşmak için harcarlar. Ve bazen bu hedefler tamamen kendilerine ait değildir. Mesela kariyer planlaması yapan bir gençtem yola çıktığımda ya ailesinin baskısı ya da çevre baskısı ile iyi bir yerlere gelmek veya iyi bir meslek sahibi olmak adına çabalar durur. Sonunda istediği hedefe ulaştığında karşılaştığı gerçek hayat ona şu soruyu sorar; Şu an olduğun noktada ne kadar mutlusun? 

Otuzlu yaşlara geldiğinde her insan hayatının dönüm noktası diye nitelendirdiğimiz bir takım durumlarla karşılaşır ve yeni arayış dünyası içerisine girer. Buna meslek değiştirmek, yaşadığı ortamı değiştirmek, eş değiştirmek veya hayatını baştan sona  komple değiştirmek girebilir. Ve sonunda bu değişim süreci ne kadar sancılı olsada bir süre sonra son bulacak ve keşkelere sıra gelince keşke zamanında bunu yapsaydım cümleleri telaffuz edilmeye başlanacaktır. Belki çok paran olacak ve belki de her şeye sahip olacaksın ama bunların hiçbiri geçen zamanı geriye getirmeyecektir. İyisi mi sen zamanı geçmeden şimdiki zamanın kıymetini bil ve şimdiki seni yaşa. Kimseye boyun eğmeden veya önceliklerinden vazgeçmeden.

Hayatta seni etkili bir insan yapacak ve zamanının değerini hissettirecek en önemli silahın proaktif ol ve önemli işlere öncelik ver. 

Bu konularla ilgili sen neler düşünüyorsun?

Paylaş