NLP Nedir ve Nasıl Çalışır? | Motivasyon Atölyesi

NLP Nedir ve Nasıl Çalışır?

NLP Nedir ve Nasıl Çalışır?

NLP Nedir ve Nasıl Çalışır?

NLP halihazırda sahip olduğunuz bilgilere eklediğiniz çeşitli öğrenme tekniklerinden daha fazlasıdır. NLP düşünce biçiminizi değiştirmek demektir. Size sadece öğrenme tekniklerini vermek, işin kolayına kaçmak olurdu.

Şu sözü hatırlayın; “Sana balık verirsem seni bir gün için beslemiş olurum. Sana balık tutmayı öğretirsem, seni hayatın boyunca beslemiş olurum.

Ben size balık tutmasını öğretmek istiyorum. Düşünce biçiminizi değiştirerek hayatınızı değiştirebilmenizi sağlamak, böylece topluluk karşısında büyük bir rahatlıkla kendiniz olmanızı ve yaptığınız şeyde daha fazla esneklik kazanmanızı istiyorum.

Düşünce biçimini değiştirmek, sadece üzerinde düşünerek yapabileceğiniz bir şey değildir! Bu, bedeninizi ve aklınızı, dilinizi ve davranışlarınızı işin içine kattığınız bazı aktiviteleri tam olarak deneyimlediğinizde gerçekleşir.

Şimdi, NLP anlayışının bunu kazanmanıza nasıl yardımcı olacağını keşfedelim. İşe, NLP’nin üç öğesini ele alarak başlıyoruz.

Nöro

Nöro, sinir sistemini, nörolojinizi, beyninizi ifade eder. Görmeyi, işitmeyi, dokunmayı, koku ve tat almayı, yani tüm duyularınızı içerir. Her saniye, uykuda olduğunuzda bile, sinir sisteminize yaklaşık iki milyon bilgi parçası akar.

İçeride, bu bilgileri kendinize tanımlayarak bir anlam çıkarırsınız; kafanızın içinde resimler yaratırsınız, sesler duyarsınız, duygular hissedersiniz, hatta beyninizin içinde koku ve tat alırsınız. Ayrıca kafanızın içinde konu hakkında kendinizle konuşursunuz.

Pek çok kişi içsel diyaloglar ya da konuşmalar gerçekleştirir. Kendinizle konuştuğunuzda, kendinize faydalı şeyler mi söylüyorsunuz? Yoksa “Dalga geçiyorsun, bunu beceremezsin!” gibi sınırlayıcı bir şekilde mi konuşuyorsunuz?

Kafanızın içinde gerçekleşmekte olan en az altı şey vardır. Şu anda dursanız ve kafanızın içinde neler yaptığınıza baksanız, bu faaliyetlerden pek çoğunun gerçekleştiğini görürdünüz. Bunlardan hiçbiri gerçekleşmiyorsa, nabzınızı bir kontrol edin!

Nörolojimizin içinde gerçekleşen bu içsel temsiller, bizim dünya modelimizi meydana getirir.

Nöral yani sinirsel faaliyetlerden bu şekilde anlam çıkarırız, kendimizle ve diğerleriyle bu şekilde iletişim kurarız, şeylerin ne anlama geldiğini bu şekilde açıklarız. Kullandığımız dil, içsel temsillerimizi etkiler ve bu içsel temsillerin taşıdığı anlamlar, davranışlarımızı belirler.

Linguistik

Kullandığımız dilin, diğer insanların davranışlarını etkilediği çok açıktır. Bu, sözlerimize göre davranmalarından daha fazlasını içerir.

Birine, “Bunu nasıl yaptığını bilmek istiyorum”, “Yaptığın şey harikaydı” ya da “Sana bir sır vereceğim” dediğimizde, karşımızdaki kişinin içinde bulunduğu ruh haliyle beraber, bunun sonucunda yapması muhtemel olan şeyleri de etkileriz.

Bu, her durum için geçerlidir. Örneğin, bir satış sunumu yapıyorsanız, kullandığınız dil, muhtemel müşterilerinizin içinde bulunduğu ruh halini ve davranışlarını etkileyecektir.

Merakınız sayesinde, sizden alışveriş yapmaları ya da sizinle sözleşme imzalamaları (başarılı bir satış sunumunun getirisi budur) için muhtemel müşterilerin ruh halini ve davranışlarını nasıl etkileyeceğinizi bilmek istersiniz.

Her sunumun amacı mesajı iletmektir. Sunum yaparken ya da eğitim verirken nasıl iletişim kurduğunuz (ne ve nasıl söylediğiniz) dinleyicilerin içinde bulundukları ruh hallerini ve olası davranışlarını etkileyecektir.

Bu nedenle mesajınızı kolayca ve etkili biçimde iletmek için iletişiminizi, odadaki her kişinin mesajınızı alabilecek durumda olmasını sağlayacak şekilde nasıl yapılandıracağınızı bilmelisiniz.

Böylece siz istediğiniz sonucu alırsınız, onlar da istedikleri şeyi öğrenirler.

Programlama

NLP ile ilk karşılaştığımda, Cüneyt abinin oğlu Murat sayesinde bilgisayar programları metaforuna da çok yakın olduğum için ilgimi programlama öğesi çekmişti.

Bu, insanları yeniden programlayabileceğim anlamına mı geliyor?” diye merak etmiştim, “…Belki de kafanızın arkasına bir klavye takıp, birkaç tuşa basarak…” çünkü “Yeniden programlamak istediğim bazı şeyler var. Kullandığım bazı programlar kesinlikle çalışmıyor. Ayrıca yeniden programlamak istediğim insanlar da var!

NLP’de geçen “programlama” daha incelikli bir şeydir ve alışkanlıklarımızı, düşünüş ve davranış desenlerimizi işaret eder. Bu programlar bilinçsizce çalışır. Bu nedenle genellikle onların farkında değilizdir.

Örneğin, sabah uyanmak ya da uyanmamak için çalıştırdığımız bazı programlar vardır. Heyecanlanmak, motive olmak, karar vermek, öğrenmek, yaratıcı olmak, neyin gerçek olduğunu bilmek ve hatırlamak için programlarımız var.

Bazıları gayet verimli şekilde çalışırken, bazıları hiç de verimli olmayabilir. Kimi zaman kendi programımızı kendimiz elde ederiz, bazıları ise ebeveynler, öğretmenler ve diğer insanlar tarafından bize verilmiştir. Önemli olan, her zaman çok iyi çalışan ve üstünlük gösteren programları keşfetmek ve kullanmaktır.


Önerilen Eğitimler

Yaşam Koçluğu Eğitimi  NLP Practitioner EğitimiHipnoz Eğitimi

Paylaş