Yaşam Koçu Kimdir | Motivasyon Atölyesi whatsapp iletişim

Yaşam Koçu Kimdir

Yaşam Koçu Kimdir

Yaşam Koçu Kimdir

Yaşam koçu kimdir sorusunu cevpmalamadan önce kimler yaşam koçuna gelir sorusuna cevap bulalım isterim. Herhangi bir ayrım gözetmeksizin, hangi mevki ve makamda olursa olsun, kendindeki farkındalığı yaşamak ve sağlıklı yaşam sürmeyi hedefleyen ruh sağlığı yerinde olan herkes yaşam koçluğu desteği alabilir.

Ve kişi bu çalışmalarda yapacağı bütün süreçleri kendisi kabullenmeli ve atılacak eylem adımlarını kendisi belirlemelidir. Burada koça düşen görev etik ve uygulanabilirliği test etmesidir.

Yaşam Koçu Ne Yapar?

Birey kendi hayatında yaşadığı olumsuz durumları düzeltmek, planladığı değişimi gerçekleştirmek (mesela kilo vermek gibi) için koçluk desteğine ihtiyaç duyar. Bireyler hayatları ile ilgili yeni kararları alırken de yaşam koçlarının kapısını çalarlar.

Tüm bu süreçlerde bireyler, çevresinin onu yargılamasından sıkıldığı için kendisine enerji veren, değişimini destekleyici ve ilham verici bir yaşam koçu arar. Kendi içinde profesyonellik, saygı, sevgi ve hoşgörünün olduğu uzunca bir yolculuğa çıkmayı tercih eder.

Yaşam Koçu Kimdir

Yaşam koçu, bireye sağlıklı bir yaşam için yol haritası çıkarır ve bu yolda ona liderlik yapar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki profesyonel bir yaşam koçu ile yolları kesişen bireyler daha başarılı ve daha motivasyonu yüksek bir şekilde hayatlarına devam edebilmektedirler.

Koçluk sürecinin sorumlusu tamamen danışana aittir. Bu süreç içinde yaşam koçu, danışanını çok iyi gözlemlemeli ve güven telkin etmelidir. Kişi koçluk seansına gelmeden önce yaşam koçu kimdir sorusuna kendi özgür iradesi ile cevap vermelidir.

Şunu da belirtmekte fayda görüyorum: Destek alacağınız kişinin, yaşam koçluğu eğitimi almış ve yaşam koçluğu sertifika programı görmüş bir eğitmen olmasına dikkat etmelisiniz.

Bir Yaşam Koçunun Gözünden...

Yaşam koçu kimdir sorusuna bir koç tarafından bakarsak eğer şöyle diyebiliriz. Yaşamınızı sadeleştirmek, gereksiz yüklerimizden kurtulmak ve stressiz bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

O çok istediğiniz farkındalıklı, başarılı, huzurlu ve mutlu bir yaşama daha rahat ulaşabilirsiniz. Olumlu düşüncenin harika gücünden yararlanmanızı sağlar. Kendini kanıtlamış bir çok bilgiyi, rahatça yaşamınızda uygulayabileceğiniz pratik teknikleri ve ilkeler sunar.

Bu sayede sadece ne yapmanız gerektiğini keşfetmekle kalmayıp, daha önemlisi tüm bu farkındalıkları yaşamınıza adapte ederek, her öğrendiğiniz teoriyi, pratikte problem diye karşımıza çıkan durumlarda nasıl uygulayabileceğimizi de net olarak görmemize liderlik eder. 

Paylaş